Home Вести Свет Им се лошеше и излегуваа надвор – така помина документарецот за Мајкл...

Им се лошеше и излегуваа надвор – така помина документарецот за Мајкл Џексон

Премиерата на документарецот “Напуштајќи го Неверленд” за Мајкл Џексон на фестивалот Санденс, предизвика масовна реакција од страна на публиката. Преку земјотресните признанија на поранешните штитеници на Мајкл, шокантните детали за приватниот живот на неприкосновениот крал на поп испаднаа на виделина.

Во 236 минути, колку долго трае филмот, Вејд Робсон (36) и Џејмс Сејфчак (42) многу јасно ја опишаа првата средба со музичарот и се.суално злоупотребување кон нив од срана на Џексон кое траело со години.

Поранешниот кореограф Робсон, кој работеше со Бритни Спирс , откри дека со кралот на попот се сретнал на концерт во Австралија кога имал седум години. За време на семејната посета во Лос Анџелес, родителите на Робсон го оставиле со Џексон на ранчот во Недојдија, каде што момчето првтат било се.суално злоупотребено.

“Така покажуваме љубов”, му рече Мајкл откако о.ално го задоволи. Тоа беше само почеток на злоупотребата која траела следните седум години, се до неговиот 14-ти роденден.

Робсон изјави дека Мајкл го изгубил интересот кога се запознал со Меколи Калкин, ѕвездата на филмот “Сем во дома”, кој во тоа време бил чест гостин на имот Недојдија.

Сејфчак открил дека Мајкл добил прстен на импровизирана свадба во Недојдија  и дека музичарот  често му давал накит. Момчето учествувало во рекламата  на Џексон за Пепси.

Шокантната  сцена на премиерата беше кога Џејмс ги извади прстите од кутијата за накит со венчалениот  прстен.

“Сè уште е тешко да не се обвинувам за сè”, рече Сеифак, кој во меѓувреме изгради кариера во музичката индустрија. Џексон честопати рекол дека го сака, но дека мора да се омажи за Лиза Мари Присли, а подоцна и со Деби Ро, само за јавноста.

Робсон и Сејфчак дознале дека имале специјална обука за експресна облека доколку некој ненајавен влезе во собата. Тој им се закануваше дека ако им се каже на некој што се случува зад затворените врати на ранчот, нивниот живот ќе заврши.

Како што соопштија двајцата, ова беше една од причините зошто тие сведочеа за користа на музичарот на судењето на Џексон. На крајот на премиерата, Робсон и Сеифак беа наградени со стоечки овации и долготрајни, громогласни аплаузи. И двајцата беа во солзи.

– Разбирам зошто на фановите им е  тешко да се поверуваат во оваа приказна – Робсон, рече на прес-конференција по проекцијата – Некои работи не можеме да прифатиме и да се разбере само кога ние сме подготвени.

– Ова не е документарец, туку ужасен филм. Две момчиња кои стана “специјални пријатели” на Џексон ја преживеале несреќата, во најмала рака, пеколот –  е само една од критиките на филмот, а некои посетители на Санденс  не можеле да ги гледаат некои од сцените и да ги слушаат потресните исповеди, па откако им се слошило, ја напуштиле салата.

Семејството Џексон, преку социјалните мрежи, апелираше до јавноста да го бојкотира овој филм.

Извор: Вистина

Loading...