Home Останато Изјава на Џоковиќ пред финалето со Федерер: Ќе видите, тој денес ќе...

Изјава на Џоковиќ пред финалето со Федерер: Ќе видите, тој денес ќе ја достигне најголемата форма

“Се чувствувам добро, возбуден сум, без оглед на сè, како што реков, знаев дека овој натпревар меѓу Федерер и Надал ќе биде натпревар на турнирот, сега тоа не е финалето, има еден од моите најголеми ривали, Роџер.

Игравме неколку финалиња, се надевам дека ќе го повторам успехот од тие финалиња “, рече Новак во разговор со српските новинари по завршувањето на последниот тренинг.

Тој е убеден дека Швајцарецот заштеди доволно енергија за последната битка и дека ќе биде подготвен за борбата.

“Фактот дека Роџер одигра интензивен натпревар во петокот не мислеше дека ќе има ефект во смисла дека ќе биде уморен или нешто слично, тој беше подготвен, играта беше многу добра, тој одигра одличен натпревар.

Убаво е да се видат двајца шампиони кои се борат и Роџер дефинитивно ќе биде во финалето на врвот од својата форма, додаде Новак.

Се знаеме добро, постепено го подигаме нивото игра како се ближи крајот на турнирот, како што е случај тука. Знам што се очекува од мене, тоа ќе биде многу возбудлива атмосфера. “Финалето, Централниот терен, игра помеѓу два големи ривали, со нетрпение го очекувам предизвикот”.