Home Вести Македонија СДК: Катица Јанева без знаење на другите обвинителки враќала пасоши во случајот...

СДК: Катица Јанева без знаење на другите обвинителки враќала пасоши во случајот Империја

По пауза од 9 месеци, осудениот ексдиректор на УБК Сашо Мијалков, кој е обвинет во уште два предмет на СЈО, си го побарал пасошот кој му е во Основниот суд Скопје 1.

Обвинителката Фатиме Фетаи не дала одобрение, за разлика од Катица Јанева која без знаење на обвинителката Лиле Стефанова во „Империја“ им ги врати пасошите на Орце Камчев и други осомничени. Судот ќе одлучува од понеделник.

Мијалков е осуден на три години затвор по обвинение за „Тврдина 2“, кое го застапуваше Фетаи. Пасошот му е одземен на барање на Фетаи, како мерка за обезбедување присуство додека трае жалбената постапка.

Loading...

Од неговите адвокати дознаваме дека Мијалков бил револтиран, бидејќи од истата причина, желудочни киселини и консултации за операција, СЈО му го вратило пасошот на осомничениот газда на „Пелистерка“ Цветан Панделески.

Јанева без прашање на обвинителката Стефанова дала одобрение времено (до ноември) им им бидат вратени пасошите на Камчев за едукација, на Панделески за лекување во странство на желудникот, и на други осомничени.

Целиот текст прочитајте го на СДК

Loading...