Home Живот Двајца млади момци почнале да продаваат стари копачки – сега се дружат...

Двајца млади момци почнале да продаваат стари копачки – сега се дружат со Ракитиќ, Бензема, Алвеш

Класичните ретро копачки секогаш се популарни меѓу ѕвездите на фудбалот, па на двајца другари им тргнал бизнисот преку ноќ.

Еден од првите кои пред неколку години реши да носи стар модел на копачки беше легендарниот Чави. А младите играчи тргнаа по тој пат, затоа што нивниот идол од детството носел такви.

Во еден момент, двајца другари од англискиот град Девоншир, 19-годишниот Кем Сангстер и 20-годишниот Џејк Селф почнале да бараат стари модел кои веќе одамна не се произведуваат ниту ги има во официјалните продавници за спортска опрема.

Се почнало пред три години. Камерон и Џејк на eBay купиле пар класични копачки за 100 фунти и ги продале во Австралија за 170 фунти. Кем вели дека појма немале за бизнис, ама кога почнале да им пишуваат луѓе, сфатиле „кај лежи зајко“.

Прво заработувале околу 40 фунти за еден пар копачки, а продавале по 2-3 пара неделно. Во еден момент ги приметиле фудбалските ѕвезди.

„Кога ќе ми текне каде бевме пред три години и каде сме сега. Уште не можам да поверувам“, вели Кем.

Ги огласувале копачките на социјалните мрежи, а после му се обратиле на Итан Ампад, нивен врсник кој таа година играл за вториот тим на Челси.

„Го знаевме Итан, од наше маало е. Му дадовме два пара копачки и побаравме да ги објави на Инстаграм. Така за нас дознаа Давид Луиз и Алваро Мората. Шпанецот стана прва ѕвезда во Премиер лига со кој се сретнавме во живо. Буквално се тресевме од возбуда. Како одново да полагаме за возачка дозвола“, вели Џејк, а Ким додава:

„Сега Мората е наш главен клиент. Тој е голем љубител на ретро копачки и патики. Дома во Мадрид има околу илјада пара“.

Алваро Мората им бил одлична откосчна даска во светот на најголемите фудбалски ѕвезди.

„Алваро ни даде толку многу контакто. Еднаш замислете, ме разбуди рингтон ѕвоно. Порака ми пратил Иван Ракитиќ. Помислив: не, ова не може да е вистина. Поверувавме дури кога отидовме кај него дома во Шпанија“, раскажува Ким.

Откако купил копачки од двајцата Анличани, Хрватот решил да ги покани на натпревар на Барса.

„Не праша, како ќе стигнете до Камп Ноу, знате ли како? Рековме дека ќе фатиме такси, а тој рече, не дечки, седнувајте позади. Ќе одите со мене. По пат луѓе скандираа: Ракитиќ! Ракитиќ! и трчаа по колата, а ние седевме на задните седишта. После дојдовме во подтрибинскиот простор кај играчите. Апсолутно неверојатно“.

Откако влегле во фудбалскиот џет-ст, Кем и Џејк работат со еден куп фудбалски ѕвезди. Од нив копачки нарачуваат Чави, Бензема, Обамејанг, Лаказет, Мејсон Маунт, Жоао Феликс, Фил Фоден, Карим Бензема.

Целиот текст прочитајте го на Оф нет