Home Вести Македонија Жерновски: Не е мој стил да се ,,улизувам”, но морам ова да...

Жерновски: Не е мој стил да се ,,улизувам”, но морам ова да му го кажам на Заев

Заменик-министерот за надворешни работи Андреј Жерновски не сакал додворувачки постови, но јавното обраќање до партискиот шеф во СДСМ и сега веќе бивш премиер Зоран Заев било посилно од него.

„Тие што ме познаваат добро, знаат колку не сакам вакви ‘додворувачки’ постови. Но, ова е посилно од мене…

Ти ги пишувам овие зборови не како твој партиски и владин другар, туку како родител. Ти благодарам што моите деца денес живеат во просперитетна земја, членка на НАТО. Нè донесе и пред самата порта на ЕУ.

Се гледаме во твојов премиерски кабинет на 13 април“, објави Жерновски на Фејсбук.