Home Вести Македонија Јоци: Еве што кажува анкетата за која ВМРОвците велеа дека не е...

Јоци: Еве што кажува анкетата за која ВМРОвците велеа дека не е точна

Јорданка Ивановска Јоци: ,,Вмројни се патосирани политички, поразени на секој можен начин и потонати како шпански брод со украдено злато крај Флорида, кој под океан ќе си остане засекогаш, може слободно да се заклучи од резултатите од последната анкета на угледниот Националниот демократски институт (НДИ), спроведена во периодот февруари/март, 2020 година.

Анкета, која вмровските медиуми пред една недела, со болдирани наслови, врескање, кубење коси и пада вичарење, ја прогласија за ЛА ЖНА, на речиси 20 сајтови, вклучително и на ТВ ,,Алфа”.

А, што вели анкетата која виде бел ден дури денеска? На сите полиња води СДСМ. Техничките министри на ВМРО-ДПМНЕ и замениците, вклучително Наќе Чулев и Рашела Мизрахи, во тоа време уште на функција – се на дното. Очекувано.

Најголема доверба граѓаните имаат во институцијата Претседател – во Стево Пендаровски.

Најголема наклонетост имаат кон лидерот на СДСМ, Зоран Заев. Христијан Мицкоски е многу зад него. Каска безнадежно.

Најголема наклонетост, граѓаните, имаат во партијата СДСМ. Најголемо одобрување за работата имаат екс премиерот Заев и пратениците на СДСМ.

Вмројни сметаат дека повторна доверба ќе заслужат со лажни информации и нечесност.

Нема, вмројни. Таа прикаска нема да ја доживеете. Впрочем, овие резултати тоа ви го покажуваат – дека водите погрешна геополитичка, нестратешка државна политика и медиумски нечесна. Тоа народот го гледа.

Гледа и дека сега за време на кризата не помагате, не сте солидарни, немате чисти души, немате ронка благородност, само злоба во очи, се тепате за пари и функции, водите валкани игри. Се’ гледа народ.”