Home Вести Свет Русите уште во август се пофалија дека имаат вакцина – сега велат...

Русите уште во август се пофалија дека имаат вакцина – сега велат дека ќе вакцинираат дури во јануари или февруари

Веќе деветти месец, светот се соочува со корона вирусот, а овој месец, за првпат на луѓето им олесна, по соопштувањето на компанијата Фајзер, дека нивната вакцина има 90 процентна ефикасност и ќе биде одобрена и спремна за апликација околу Нова Година.

Русите уште во август објавија дека имаат вакцина. Имунизацијата на луѓето требаше да започне во октомври. Ова го трубеа високи руски политичари летото кога Владимир Путин ја одобри првата вакцина во светот за корона со вакцината симболично позната како „Спутник V“.

Подоцна, се споменуваа ноември или декември. Сега директорот на Институтот за епидемиологија и микробиологија „Гамалеја“, Александар Гинцбург, ги посочи јануари или февруари како датум за вакцинација на населението. Институтот го разви „Спутник V“.

Според Гинцбург, пет до шест милиони дози на вакцина може да се направат месечно до почетокот на следната година. Но, Русија има 145 милиони жители.

Два главни проблеми зборуваат против оптимизмот на Гинцбург: Москва едноставно ја прескокна третата клучна фаза на тестирање за време на одобрувањето летото со цел да се претстави како лидер на светскиот пазар во борбата против Ковид-19. Серумот во моментов се тестира само на 40.000 волонтери во Русија и Белорусија, а клиничките студии се иницирани во Емиратите, Индија, Венецуела, Бразил и Египет.

Институтот „Гемалеја“ неодамна изјави дека „Спутник V“ е ефикасен 92 проценти, дури и подобар од вакцината развиена од компанијата со седиште во германскиот град Мајнц, „Бионтех“.

Меѓутоа, неодамна во Русија имаше извештаи дека учесници во студијата за вакцинација биле заразени со ковид: биле заразени членови на Думата и лекари од сибирските региони Кузбас и Алтај.

Властите ги објаснија инцидентите со специфичноста на вакцината, која се дава во две фази со интервал од три недели. На погодените им се слоши околу една недела по првото вбризгување кога сè уште немаа изградено имунитет. Покрај тоа, не е јасно дали заразените примиле вистинска вакцина или неефикасно плацебо.

Во октомври Русија регистрираше и Epi-Vac-Corona, втора вакцина против вирусот Сарс-Ков2.

Второ, Русија во моментов нема производствени капацитети за производство на вакцината во посакуваните количини. Дури и претседателот Владимир Путин неодамна мораше да признае:

„Постојат одредени проблеми што се поврзани со присуството или отсуството на даден капацитет на опрема“, призна Путин на крајот на октомври. Од фармацевтски кругови протекоа информации дека има потешкотии во обезбедувањето стабилност на серумот, т.е. постојан квалитет на сите ампули.

Пред сѐ, вакцината се произведува во мали количества. Во биореакторот се произведуваат околу 500 милилитри, подоцна количината треба да се зголеми на десетици литри. За ова се потребни големи биореактори. И тоа е она што недостасува во Русија.

Според извештај во медиумите, Путин побарал помош во Франција. На 7 ноември Путин му телефонираше на неговиот француски колега Емануел Макрон. На официјалната веб-страница на Кремљ тој разговор е бирократски криптиран.

„Искажан е интерес за продлабочување на соработката во борбата против инфекцијата со корона, вклучително и градење на односи меѓу руски специјализирани структури и Институтот ‘Пастер’ во областа на развој и производство на вакцини“.

Според извештајот, Русија веќе неколку недели ѝ испраќа на Франција повеќе понуди за соработка. За време на телефонскиот повик, се вели дека Путин го прашал Макрон дали Франција може да помогне во масовното производство на серумот. Шефот на француската држава, од своја страна, побара време да ја разгледа работата со француските научници.

Во исто време, рускиот државен фонд РДИФ веќе потпиша договори со индискиот фармацевтски гигант „Д-р Реди“ за тестовите во фазата 3 и во петокот со Јужна Кореја за производство на 150 милиони лименки „Спутник“ годишно во Јужна Кореја. Државниот фонд исто така веќе склучи договори за извоз и договори за лиценци за производство во други земји. RDIF го финансираше развојот на „Спутник V“.

Шефот на РДИФ, Кирил Дмитриев, претпоставува дека неговата земја ќе добие третина од милијардите на глобалниот пазар за вакцини против корона. Американскиот главен вирусолог Ентони Фаучи исто така гледа можности за ова.

Бидејќи вакцината развиена од „Бионтех“ и „Фајзер“мора да се чува на најмалку -70 степени. Ова е „многу предизвикувачко“, рече Фаучи, особено за посиромашните земји. Од друга страна, руската фабрика може да се справи со собната температура.

Аналитичарите на руската инвестициска банка BCS Global Markets очекуваат извозни цени на „Спутник“ од четири до 14 долари по доза. Спротивно на тоа, вакцините во развој на „Модерна“ може да чинат од 25 до 30 долари за ампула, а вакцината „Бионтех“ продадена од „Фајзер“ во просек може да чини 19,5 американски долари.

Друг проблем за продажбата на „Спутник“ е што на руската вакцина генерално се гледа критички на Запад. Лекарите, вклучително и оние од Институтот „Пол Ерлих“, предупредуваа во изминатите неколку месеци против предвремено одобрување на лекови кои на крајот би биле или неефикасни, па дури и опасни. Како укор кон Русија, секогаш постои недоволна транспарентност во развојот и преносот на податоци за ефективноста во просторијата.

Од друга страна, времето притиска: вториот бран силно ги погоди и Западна Европа и Русија. Со вкупно 1,9 милиони заразени лица од почетокот на пандемијата, Русија е на петтото место во светот.

Според официјалните информации, повеќе од 32 000 Руси починале од инфекција со Ковид. И во цели региони во јужна Русија веќе нема доволно бесплатни места за респиратори во клиниките.

Извор: Независен