Home Естрада Саша oткри колку чини една песна, па порача: Возат коли од 100...

Саша oткри колку чини една песна, па порача: Возат коли од 100 илјади, а се ценкаат како на пазар

Денешниот музичари не можат без добри и квалитетни песни кои имаат милиони прегледи на социјалната мрежа „Јутјуб“. Публиката ги пее хит-песните на изведувачи како Цеца Ражнатовиќ, Лепа Брена, Сека Алексиќ, Лексингтон бенд, Марија Шерифовиќ, Александра Пријовиќ, но ретко кој знае кој навистина стои зад сите овие хитови.

Принтскрин Инстаграм

Едни од најпопуларните композитори, продуценти и текстописци на српската сцена се Александар Милиќ Мили, Бане Опачиќ, Саша Николиќ и Јелена Трифуновиќ. За „Блиц“ тие откриваат како изгледа нивната соработка со познати личности, но и кој е најсложен и кој е наједноставен за соработка.

Принтскрин Инстаграм

-Соработував со големи sвезди како Цеца Ражнатовиќ, Лепа Брена, Ана Николиќ. Јас работам само кога имам добра и позитивна енергија. Сите фактори се важни кога ќе се произведе албум, веднаш штом се појави нешто негативно во соработката, јас веднаш ќе престанев да соработувам – изјави Мили за „Блиц“.

Принскрин Јутуб

Композиторот и продуцент Саша Николиќ напиша многу хитови за Александра Пријовиќ, Александра Младеновиќ, Тамара Милутиновиќ, но и за поп-пејачката Марија Шерифовиќ. Тој посочи кој е наједноставно кога станува збор за соработка.

-Наједноставна за соработка е Марија Шерифовиќ. Доаѓа во студио, пее, прави мали корекции и завршува сè брзо. Има многу изведувачи кои се комплицирани за соработка и постојано менуваат нешто, но не би ги споменал во оваа прилика.

Композиторот и текстописец Бане Опачиќ напишал некои од најемотивните балади за Лексингтон бенд, Лапсус бенд, Милица Тодоровиќ, Џенан Лончаревиќ, како и за бројни други изведувачи, а тој за „Блиц“ открива дека колку повеќе пејачот веќе е остварен, толку е полеен за соработката.

-Не можам да кажам дека сум имал лоши искуства. Колку е поискусна пејачката, толку е поедноставна и за комуникација и за соработка. Тешки за соработка се оние кои се во растат или паѓаат, но никогаш не сум доживеал дека нивната несигурност е свртена кон мене, но тоа е борба што тие ја водат самите со себе.

Принтскрин Инстаграм

Текстописецот Јелена Трифуновиќ е позната по баладите што ги напиша за Сека Алексиќ, Адила, Данијела Враниќ и Тоше Проески.

Принтскрин Инстаграм

Јелена споделува слично мислење со Бане Опачиќ дека најуспешните sвезди најмалку бараат.

Принтскрин Инстаграм

-Имајќи предвид дека многу ја сакам мојата работа, соработката со познаници не ми е тешка. Многу луѓе мислат дека јас сум привилегиран да сум во контакт со нив на дневна основа, но јас не гледам така.

Принтскрин Инстаграм

И слободно можам да кажам дека колку е поуспешен пејачот, толку е поедноставен и како личност и како соработник. Би сакал да ги издвојам Саша Матиќ, Сека Алексиќ и групата Тропико, кои ми покажаа апсолутна доверба, а со тоа и успехот не изостана. Има и такви кои се имаат поголеми барања.

Принтскрин Инстаграм

Кога зборувам на оваа тема, не можам да не го споменам Адил, со кого имам прекрасна соработка и со кого сум од првиот ден во неговата кариера. Тој често има визија која не е секогаш лесна за реализација, но јас секогаш сум среќен кога ќе ме покани на нова песна.

Принтскрин Инстаграм

Кога станува збор за цените, српските композитори и текстописци тврдат дека на крајот, откупената песна на секој пејач се исплати и дека тој заработува многу повеќе отколку што плаќа за неа.

Принтскрин Инстаграм

-Она што е добро, тоа не скапо. Одамна не сум продавал песни, па не знам како функционираат цените на пазарот, бидејќи главно работам големи проекти како што беше случајот со Брена и Цеца.

Целиот проект е направен заедно со маркетинг, промоција и потоа ја делиме заработката на турнејата – рече Мили, додека Саша ја спомена целосната цена на песните на пазарот.

Принтскрин Инстаграм

-Некој сними една песна и заработи 200 пати повеќе на неа. Тој доаѓа со автомобил вреден 100.000 евра, а тешко е да издвои пари за песната.

Некоја реална цена на пазарот е помеѓу пет и шест илјади евра за песна, но со сите видеа и други работи што остануваат без десет илјади евра, невозможно е да се помине кој сака да го стори тоа добро.

Принтскрин Инстаграм

Нема многу ценкање, кај мене доаѓаат оние кои имаат да платат за песната. Или имате пари или немате. Секогаш се случува некој да остане должен, но сето тоа е во служба на работата, а потоа ќе исплати кога може – рече Николиќ.