Home Вести Свет Албин Курти: Идејата за размена на територии не е замрена и против...

Албин Курти: Идејата за размена на територии не е замрена и против неа треба да се бориме

Вршителот на должноста претседател на привремените институции во Приштина, Вјос Османи и лидерот на Движењето Самоопределување, Албин Курти, објавија дека доколку победат на изборите, и бидејќи имаат уставна и законска обврска да вклучуваат малцинства во владата, тие сигурно нема да ја земат предвид Српската листа.

Двајцата изјавија дека во интервју за виенскиот дневен весник „Стандард“, а Османи изјави дека „со Српската листа управува Белград“. Курти рече дека нема да влезе во коалиција со Демократската партија на Косово (ДПК) и сите други кои се „дел од стариот режим“.

Османи додаде дека соработката е можна само со партии кои имаат исти цели, а тоа е да се борат за стабилни институции и за борба против корупцијата.

На прашањето кој ќе ја претставува Приштина во дијалогот со Белград, Курти рече дека тоа не му е меѓу главните приоритети, како што, како што рече, се обидел да го покаже пратеникот на поранешниот американски претседател Доналд Трамп, Ричард Гренел.

– Таа тема е само на петтото место приоритет меѓу граѓаните. Сите ќе се вклучиме во дијалог, но ако станам премиер, ќе го претставувам Косово – најави Курти.

Тој посочи дека идејата за размена на територии сè уште не е „мртва“ затоа што се споменува секој месец и дека против неа мора да се бориме.

-Ние го усогласиме и вклучиме граѓанското општество. Имаме јасни принципи и црвени линии во дијалогот, а тоа се задолжителна заштита на нашиот територијален интегритет и уставниот поредок.

Дијалогот не може да надмине историски единствени отстапки содржани во планот на Ахтисари – објасни Османи. Курти додаде дека Приштина склучила неколку договори со Белград, додавајќи дека „може да има премногу“.

Тој исто така изјави дека бидејќи повеќето од тие договори не се имплементирани, тие треба да бидат анализирани за да напредуваат побрзо.

-Србија треба да се запраша што навистина сака од нас. И, треба да ја прашаме Србија и да започнеме искрен и сериозен дијалог. Не станува збор за брзо решение, туку за граѓаните кои профитираат од решението – вели Курти.

Османи додаде дека исчезнатите лица се итна тема за која треба да се разговара. На прашањето дали договорот склучен во Вашингтон е валиден за нив, Курти објасни дека со потпишувањето на договорот со кој се откажал од пристапот кон меѓународните организации, владата го прекршила уставот, што претставува „голема грешка“.

Тој најави дека Приштина ќе разговара со претседателот на САД, Џо Бајден, затоа што тој дел од договорот, како што вели, е против сè што САД се залагаа за Косово.

-Фактот што договорот е склучен во Белата куќа, предизвика штета и на надпартиските напори на САД за признавање на Косово. Исто така, делот околу езерото Газивода е целосно нејасен и контроверзен – тврди Курти.

Тој рече дека во врска со неколку ставови од договорот, морал да се јави во Вашингтон за да праша што воопшто значат.

Во врска со критиките од ЕУ во врска со најавеното отворање на амбасадата во Ерусалим, Курти истакна дека Приштина многу долго ги усогласува своите позиции и дека одговорните во Брисел треба, наместо да напаѓаат, да работат на постигнување согласност за заеднички став за Косово.