Home Вести Свет Д-р Фаучи ги предупреди Американците: Имунизирајте се со првата доза која ви...

Д-р Фаучи ги предупреди Американците: Имунизирајте се со првата доза која ви е достапна, не чекајте – вирусот мутира

Во интервју за Ен-Би-Си, Фаучи ги предупреди граѓаните да не го одложуваат приемот на вакцината Џонсон и Џонсон.

Водечкиот мерико-инфектолог и шеф на кризниот штаб за борба против вирусот корона, денеска им порача на граѓаните да примат каква било вакцина што им е достапна.

Вакцините Pfizer и Moderna се достапни во САД и се очекува вакцината Џонсон и Џонсон, која има една доза, да биде одобрена од Администрацијата за храна и лекови, пренесува АП

Во интервју за Ен-Би-Си, Фаучи ги предупреди граѓаните да не го одложуваат приемот на вакцините Џонсон и Џонсон, чекајќи поефикасна вакцина Фајзер или Модерна.

„Ова е трка помеѓу вирусот и вакцинацијата, и колку подолго чекате да се вакцинирате, толку поголеми се шансите вирусот да мутира“, рече Фаучи.