Home Естрада (ФОТО) Ретко кој знае дека постојат: Карлеуша има двајца браќа, си личат...

(ФОТО) Ретко кој знае дека постојат: Карлеуша има двајца браќа, си личат ли со пејачката?

Каде и да се појави Јелена Карлеуша, сите погледи се насочени кон неа. Пејачката секогаш е во центарот на вниманието во своите модерни парчиња облека.

Јелена Карлеуша (42) денес важи за една од најпознатите пејачки во регионот, со милиони следбеници на социјалните мрежи.

За нејзиниот моден стил пишуваат и светските медиуми, но на почетокот на нејзината кариера, далечната 1995 година, тогаш 17-годишната Карлеуша поминала трновит пат до славата.

-Кариерата ја почнав за време на вој ната, а она што сакав да го облечам ниту имав од каде да го купам, ниту пак имав со што. Многу често немав пари ни за чорапи.

Се сеќавам на моето прво телевизиско гостување на РТС, имав ужасна трема. Носев фустанче сошиено од некој сребрен позајмен материјал. Имав смешна фризура и премногу шминка за 16 годишно девојче”, раскажува поп-дивата, во чиј гардеробер денес се наоѓаат парчиња и од неколку десетици илјади евра.

Пејачката Јелена Карелуша честопати зборува во јавноста за нејзината пок ојна мајка Дивна и колку и значела нејзината поддршка во животот, но ретко го споменува нејзиниот татко Драган Карлеуша.

Сепак, членката на жирито во „Звезде Гранда“ ги изненади сите кога во една поранешна епизода од шоуто, откри еден помалку познат детал од биографијата на нејзиниот татко.

Имено, еден натпреварувач во оригиналот ја отпеа песната „Лола“, изведена од Чоби, со што пејачката се потсети на нејзиниот татко Драган.

„Не знам дали знаете, но татко ми свиреше тапани со групата„ Про арте “на песната „ Лола “, и тоа беше многу пред неговата полициска кариера“, рече Јелена, која очигледно ја наследила музикалноста од нејзиниот татко.

Инаку, групата „Про арте“ е основана во 1967 година од клавијатуристот и композитор Ѓорѓе Новковиќ, а со доаѓањето на Владимир Савчиќ Чоби во групата тие станаа вистински sвезди.

Да потсетиме, Дивна, која своевремено важеше за најубава жена од Белград на 19 години, се омажи за Драган Карлеуша, кој во тоа време беше тапанар. Дивна и Драган се разведоа кога Јелена беше уште мала, но тие живееја заедно уште неколку години.

По разводот, Драган во вториот брак доби два сина. Дивна секогаш имала пофални зборови за својот поранешен сопруг затоа што никогаш не ја заборавила љубовта што ја чувствувала на почетокот.

Пејачката Јелена Карлеуша, иако е отворена и искрена, дури и на нејзина штета, и нема тајни, ретко зборуваше или ги спомнуваше своите полубрaќа.

Така, само неколку луѓе знаат дека пејачката всушност има двајца полубраќа од вториот брак со нејзиниот татко Драган Карлеуша.

Драган ги доби своите синови по разводот со мајката на Јелена, Дивна, и еве како изгледаат тие:

Нивните имиња се Никола и Иван, а Иван Карлеуша е особено приврзан и горд на неговата постара сестра.

Принтскрин Инстаграм