Home Живот Нема работа како пејач, па ги засука ракавите и почна да бере...

Нема работа како пејач, па ги засука ракавите и почна да бере грозје

Како што е познато Ѕвездите на Гранд или Звезде Гранда , е телевизиско музичко натпреварување на српската естрада организирано од продукциската куќа “Гранд продукција” за да пронајде нови музички таленти.

Емисијата содржи елементи од меѓународните франшизи, како што се идол и X фактор. Се емитува на комерцијална телевизија низ цела поранешна Југославија, емитувана примарно на Прва телевизија во Србија, претходно на “Пинк ТВ”, како и други регионални телевизиски канали.

Изложбата досега има четиринаесет победници со различни други натпреварувачи кои се појавија на шоуто и добија успех во музичката индустрија како Тања Савиќ, Ристе Ристески, Рада Манојловиќ, Милан Станковиќ, Милица Павловиќ, Александра Пријовиќ и многу други.

Ѕвездите на Гранд е веројатно најпопуларната талентна програма на Балканот со висока гледаност во поголемиот дел од сезоната.

Токму од ова шоу излегоа голем број веќе денес славни и познати музички имиња, но некој ја немаа таа среќа па мораа за парче леб да си пронајдат друга работа.

Дополнителна отежнителна околност е и актуелната состојба со вирусот поради која музичките настапи беа потполно прекинати, а се се и тоа како редуцирани.

Сега сме во периодот од годината каде што актуелна е бербата на овошје, пред се на грозје. Земјоделците и лозарите се на нивите каде што го собираат плодот за оваа година.

Дел од нив ќе го продадат на винариите, додека некој самите ќе направат вино и ракија, а секако и за свежа конзумација на грозјето.

Пејачот Антонио Кристофиќ од „Звезда Гранда“ реши да го замени микрофонот со настапи во лозјето.

– Имајќи предвид дека оправдано не оставаат да не настапуваме на сцената, решив да настапувам секој ден во лозјето и да ја гарантирам најдобрата берба досега! – напиша, меѓу другото, Антонио, чиј пејачки бизнис засега пропадна:

– Некои дури ме препознаа и ме прашаа „што те доведе тука?“.

Неодамна, пејачката Нина Бадриќ, кога се пожали дека останала без работа, добила понуда од жена да вади компири, по што Тијана Дапчевиќ го крена гласот. Пејачот од Опатија се надоврза и на оваа приказна и рече дека компирот го заменил со грозје.

– Рекоа дека најдобро е музичарите да берат компири, имајќи предвид дека не сум некој љубител на помфрит, јас сум повеќе за добро вино, го избрав ова – рече Антонио, кој предизвика лавина коментари на Инстаграм со овој потег.