Рената Дескоска ги расчисти дилемите околу употребата на зборот „Македонија“

Деновиве се разви дебата на социјалните мрежи и медиумите, околу употребата на зборот „Македонија“, откако се појави информација за толкувањето...

Албин Курти: Идејата за размена на територии не е замрена и против неа треба...

Вршителот на должноста претседател на привремените институции во Приштина, Вјос Османи и лидерот на Движењето Самоопределување, Албин Курти, објавија дека...

Ранко „Буба Мара“: Ретко пишувам за некого ама паднав на глава, а градоначалникот на...

Денес во земјава падна првиот пообилен снег и веднаш проблеми за граѓаните поради нерасчистени улици. Проблемен е дотолку поголем, што...

Трифун Костовски им се обрати на штедачите од Еуростандард банката

Трифун Костовски преку статус на својата страна на социјалните мрежи, им се обрати на оштетените штедачи од Еуростандард банката: -Почитувани Здружение...

Филип Петровски: Јас кога бев политичар, некој си играше во песок

Филип Петровски од ВМРО-ДМНЕ во завчерашното гостување во Само вистина на Канал 5 телевизија, рече дека она штго сега се...

Германија не отстапува и покрај критиките од ЕУ – од утре нови мерки

Германскиот министер за внатрешни работи, Хорст Зехофер, во саботата се спротивстави на официјалните претставници на ЕУ за отстапување од плановите...

Кире Лазаров прифати – ќе биде новиот селектор

Она што многумина го бараа и посакуваа, се оствари. Кирил Лазаров денеска и официјално беше промовиран за нов селектор на...

Булеварко: Љубчо бил и ќе биде еден од најголемите визионери и македонски патриоти –...

Љубчо Георгиевски е еден од најозборуваните луѓе на македонската политчка сцена, човек кој не возвраќа на ниту една навреда, туку...

Никола сега во Америка е во речиси безизлезна ситуација – имаше стипендија, но за...

Кошарката е негова голема љубов уште од мали нозе. Во средношколските денови доби можност да игра надвор од границите на...

Германија се затвора кон дел од соседите – и покрај шенген, привремено ќе се...

Германската канцеларка Ангела Меркел се појави на јавниот ТВ канал АРД за да го појасни курсот на владата во пандемијата...