Курти: Прават ситуација за поделба на Косово

Вршителот на должност претседател на косовската влада Албин Курти изјави дека одредени политичари во Србија и Косово посакуваат конфликт во...

Од Русија во Србија слетаа 11 авиони со медицинска помош

Србија денес го забележува еден од најлошите денови во борба со Корона вирус, пријавено е за 148 новозаразени со вирусот....

Дали оваа вакцина која сме ја примиле во детството не штити од Корона

Земјите со задолжителна политика да се вакцинираат против туберкулоза регистрираат помалку смртни случаи на коронавирус од оние земји кои ги...

Ова не е добро – откриени дваесеттина заразени мигранти во Грција

Ситуацијата на балканот со корона е нешто по смирувачка во однос на западно европските земји. Во Србија има 1171 заразен,...

Станува ли Турција новата Италија – има сомнежи дека властите ги кријат бројките

Списокот од официјалниот регистар на починатите од градот Истанбул кружел неколку часа по социјалните мрежи и медиумите на интернет пред...

Грчки инфектолог со најнови сознаниja за Корона вирус: Може да предизвика невролошки промени

Буквално сите светски епидемиолози и инфектолози, предупредуваат дека за новиот Корона вирус скоро ништо и да не знаат. -Вирусот е нов...

Немаме време да чекаме 1,5 година: Научниците најдоа вакцина која порано ќе се употреби

Научниците од Медицинскиот Универзитет во Питсбург, Америка веруваат дека потенцијалната вакцина од нивната лабораторија, досега е можеби и најдобрата. Истражувањата сè...

Чикаго во шатор: Расплакан доктор, пациенти кои се борат за здив и недостиг на...

Мајкл Долан се распракал доцна вечерта во петокот заминувајќи од болницата со дијагноза дека најверојатно има ковид -19. Тој не...

Д-р Росоклија со неповолни вести: За жал, Хидроксихлороквинот не е ефикасен

Пред десина денови, американскиот претседател на прес од овалната соба на Белата куќа, оптимистички најави дека во недостаток на вакцина,...

Д-р Предраг: На Србија нема да и се случи Италијанско сценарио, бидејќи ние имаме...

Состојбата со Корона денес е непроменета за разлика од претходните денови. Најголеми жаришта остануваат Италија, Шпанија и Соединетите Американски држави. Во...